דף הבית
נושאים כלליים

אחד העם 101

מאת: רותי חיים


אחד העם 101 – המשך לקאלט

לפני מספר שנים עלתה לאוויר סדרה שאף אחד לא ידע בוודאות איך "לאכול" אותה, הן מבחינת דמויות והן מבחינת דיאלוגים. הגיבורה הראשית היא מירי פסקל, פקחית חנייה במקצועה, שחיה בבניין עם בעלה ועם השכנים המגוונים שהיו לה. כעת, לאחר מספר שנים, כשאחד העם 1 הפכה להיות אחד העם 101, הקאלט הביא עת עצמו להגדה מחודשת, והדמויות המסוגננות השתנו מעט מבחינת המגוון, אך עדיין הדיאלוגים נשארו שנונים ובעלי השפעות ציטוט מאוד גדולות.

הרבה דיברו על כך שהתוכנית הראשונה, אחד העם 1, לא הייתה אמורה להחזיק מעמד זמן רב ולהיקבר במקום שבו נמצאות סדרות רבות שאנו כבר לא זוכרים וחלקנו אפילו לא מכירים, אבל משהו קרה ולסדרה הזו החלו להתווסף עוד ועוד מעריצים ששימרו את ההתלהבות שלהם גם באמצעות האינטרנט.


אחד העם 101 והעדנה המחודשת

היום הסדרה אחד העם 101 כבר זוכה לגל הערצה שונה לגמרי. הסדרה מגיעה מאוד בשלה מבחינת הקרקע שהכינה לעצמה בגרסא הקודמת שלה, מצד אחד, ועדיין שומרת על החדשנות שלה ועל הרעננות הטקסטואלית, מצד שני. החוויה שמציעה התוכנית החדשה היא המשך ישיר של הסדרה הראשונה, עם העונות האלמותיות, בעיני רבים, ונסיקה מעלה אל גבולות בלתי אפשריים של הומור, משחק והנאה מתרבות ישראלית לכל דבר.

הדמויות הרבות שמשחקים כל השחקנים יוצרת את המרקם האנושי המעניין שצריך להיות בסדרה. כל שחקן מבצע מספר דמויות, מה שמדגיש את הסגנוניות המרובה של הקאסט.


אחד העם 101 ואילן פלד

את הדמות הראשית של הסדרה, מירי פסקל, משחק שחקן שלא מכירים אותו כל כך – אילן פלד. מדובר באחד השחקנים המוכשרים יותר בישראל, אך כמה שהוא וכשר כך הוא נחבא אל הכלים מבחינה תקשורתית. אם אנו רגילים לראות את כגל השחקנים בכל סדרה מתראיינים ומספרים את כל מעלליהם בזמן הצילומים, מאחורי הצילומים ועוד, אז את הדמות הראשית אנו לא מכירים, מעבר לייצוג הטלוויזיוני שלה.

השחקן עצמו לא מתראיין ולא מראה את נוכחותו בפורמאטים השונים, גם מתוך אי חשק ורצון לעשות זאת, וכנראה גם מתוך הבנה חוזית. מצד אחד העניין הזה בהחלט מוזר, משום שאנו לא רגילים לשחקן נעלם, אך מצד שני, כל עוד הוא עושה את מה שהוא אוהב ואנו צופים במה שאנו אוהבים, אפשר לחיות כך.


אחד העם 101 במגדלי היוקרה

מירי פסקל היא הגיבורה הגדולה ביותר של אחד העם 101. היא עברה להתגורר במגדלי יוקרה לאחר שבעלה נפטר, ומאז חייה הפכו להיות טובים יותר, מחד, אך מסובכים לא פחות, מאידך.