דף הבית
נושאים כלליים

חטופים

מאת: רוני גרוסמן


חטופים – סדרה שחידשה

העונה הראשונה של סדרת הדרמה חטופים תפסה אותנו לא מוכנים, משום שעד כה לא נראתה על המסך סדרה שמראה את הדרך שבה מתמודדים חיילים שחזרו מן השבי לישראל. מדובר בשלושה חיילים שנחטפו לפני 17 שנים על ידי ארגון טרור, לאחר ניסיון חיסול כושל במנהיג הארגון.

הסדרה מראה את הדרך שבה הם מתקבלים בחברה הישראלית ובמשפחותיהם ואת הדרך שבה הם התמודדו מדי יום בשבי, מה שיכול להסביר את הדרך שבה הם מתנהגים כיום, 17 שנים אחרי, כאשר הם אנשים חופשיים ויכולים לעשות ככל העולה על רוחם.

חטופים
תמונה: יחצ קשת.


חטופים הוא סיפור לא פשוט

ראשית, מדובר על סיפור לכאורה מדומיין, כאשר בזמן אמת יש חייל ישראלי שבוי אצל האויב. התוכן של הסדרה עוסק באחד הפצעים הכואבים יותר של החברה הישראלית, שחיה על חרבה ומקיימת את אורח החיים של צבא העם.

שנית, המחזת הסיפורים של החטופים נוגעת בנימי נפשה של החברה הישראלית, משום שלא נראה באמת כיצד חייל ישראלי עובר עינויים בשבי האויב, ואם היו סיפורים עד כה, אז עכשיו מדובר גם בתמונות דרמטיות מאוד. כמו כן, ההשתלבות של אותם חטופים לאחר שחזרו מן השבי היא אינה קלה, והדרך שבה הם מתמודדים עם המציאות מקשה גם הצופים בהבנת הסיטואציה, שהנה פתאום דברים אינם שחור או לבן, אינם או שבי או חופש, אלא יש שטח אפור גדול מאוד שהם חיים בו.

לראות את חטופים גם כאנשים וגם כסמלים

במהלך השבי של החטופים בסדרה, דמויותיהם פורסמו בכל דרך אפשרית ולא היה אזרח ישראלי שלא הכיר אותם כאשר הם חזרו מן השבי. אולם על אותם חטופים גם לעמוד בציפייה של העם היושב בציון, שהרי מדובר בבנים של כולנו.

הסיפור של החטופים גם כסמלים לאומיים שהוחזרו למולדת וגם כאנשי משפחה בשלב כזה או אחר מביא את הצופה הישראלי הממוצע להרבה מאוד שאלות שהוא שואל עצמו ברגע שהפרקים עוברים להם אחד אחרי השני.

לחזור חי או לחזור בארון?

הסדרה חטופים מעלה לא מעט שאלות לגבי הדרך שבה אנו תופסים את הישראליות שלנו בזמן של משבר ושגרת חיים. מתוך שלושת החטופים, רק שניים חוזרים בחיים ואחד חוזר בארון, למרות הסוף המפתיע של העונה.

אחת השאלות ששואלים את עצמם האנשים היא האם כדאי לחזור מן השבי בארון מתים או לחזור בחיים, משום שהחזרה מן השבי לאחר 17 שנים של עינויים קשים לא משאירה הרבה מאוד רצון להמשיך ולחיות, משום שהחיים שהיו לפני הנפילה בשבי כבר לא יהיו יותר. זו בהחלט התלבטות.