דף הבית
נושאים כלליים

כוכב נולד
כוכב נולד והסנסציה | מאת: אורית שבת

אחת מתופעות הטלוויזיה המשמעותיות ביותר של השנים האחרונות היא כוכב נולד. מדובר בתוכנית פופולארית מאין כמוה, גם לאחר שעברה 7 עונות מרשימות. היא עדיין שומרת על הרעננות שלה וההתפתחות של כוכב נולד במהלך השנים הפכה אותה מתוכנית זמר פשוטה יחסית, לתוכנית שמצמיחה את הכוכבים הגדולים של ישראל. את התוכנית מנחה מתחילתה צביקה הדר, וכמעט יותר מכל הוא מזוהה עם התוכנית עצמה ועם המסרים שהיא מעבירה.

כוכב נולד 8
 

הביקורות נגד כוכב נולד

התוכנית עצמה זוכה לאורך כל השנים שבהן היא רצה על המסכים, לביקורות צוננות מאוד מאנשים רבים, בין אם מדובר באזרחים רגילים וצופים מן השורה ובין אם מדובר באנשי אמנות, זמרים ונגנים מקצועיים, שיוצאים נגד תופעת הכוכבים הנולדים. המבקרים טוענים כי לא יכול להיות שאנשים עוברים תקופה מסוימת של מספר חודשים כמתמודדים בתוכנית טלוויזיה רגילה והופכים כוכבים בן לילה, רק משום שהם נראו על המסך. מבקרי כוכב נולד 9 ושאר העונות מדברים על הקלות הבלתי נסבלת של עליית המעמד והפרסום של המתמודדים השונים, ועל אחת כמה וכמה כאשר מדובר בתוכנית ריאליטי, שנגד הפורמט הזה לא חסרים גם מקטרגים.
 
התרומה של כוכב נולד

מצד שני, יש את התומכים בתוכנית. הרי מדובר בפורמט שבא לגלות את הכישרונות של ישראל, ומדי שנה ועונה, באופן יחסית קבוע, מצליחים שופטי התוכנית לדלות את המיטב של זמרי ישראל בשנים האחרונות. מדובר בזמרים וזמרות שמגיעים מנישות שונות ומגוונות ובעלי אופי ותפיסת אמנותית שונה. השילוב בין חוות הדעת המקצועית של השופטים וטעמם של הצופים בבית שמסמסים שמשאירים בתוכנית או שולחים הביתה את המתמודדים, הופכים גם את כוכב נולד לאחת התוכניות עם המטענים הדרמטיים ביותר, המרגשים ביותר, היפים ביותר מבחינת שירה.
 
המלחמה על התרבות

מצד אחד, התוכנית כוכב נולד מייצגת בעיני רבים את הדברים הרעים שיש לטלוויזיה להציע ומצד שני לתוכנית הזו יש את הדברים הטובים שטלוויזיה יכולה להציע לקהל צופיה, וכנראה שהויכוח על טיבה של
כוכב נולד, כמו על העונות האחרות, יימשך עוד שנים רבות, לפחות כל עוד כוכב נולד בפרט ותוכניות הריאליטי בכלל, יהיו עדיין על המסך. מדובר במאבק מסוים על עתידה של התרבות הישראלית ועל הדרך שבה אמנים מצליחים להתגלות, על ידי הופעתם בטלוויזיה. הפרסום לא תמיד יכול לעשות טוב לכולם, אבל יש כן מי שייהנה ממנו אם וכאשר הוא יגיע ויסחוף.

>>אגב - מי שרוצה לקבל עדכונים במייל על כתבות חדשות של כוכב נולד -
זה ממש קל. נרשמים מצד ימין.

>>עידן עמדי הוא הפייבוריט שלכם? קראו כתבה על עידן עמדי ותהל שהם.