דף הבית
נושאים כלליים

סרוגים
מאת: שלמה לב-ארי

סדרת הטלוויזיה 'סרוגים' מעוררת עניין רב בציבור הדתי לאומי. העיסוק האינטנסיבי בחיי "האנשים הסרוגים", בעולמם האישי והזוגי גורמת לאנשים מסויימים לגמור את הלל על הסדרה ולאחרים להרים גבה.

רבנים בתוך הציונות הדתית התבטאו כמה פעמים כנגד תכני הסדרה. התחיל בזה הרב שלמה אבינר, רבה של ישיבת עטרת כהנים ומהרבנים הפופולאריים בציונות הדתית, שאמר כי הסדרה עוסקת בתכנים לא חיוביים ופוגעת ביראת השמיים. גם רבה הראשי של העיר צפת, הרב שמואל אליהו אמר לאתר האינטרנט "סרוגים" כי סדרת הטלוויזיה סרוגים מעוררת יצרים ועריות. "לפי מה ששמעתי ולפי מה שקראתי בעיתונות, כי אני לא ראיתי את הסדרה, בתוכנית עצמה יש הרבה עבירה על ההלכות וגירוי יצרים ועריות", אמר הרב אליהו.

סרוגים   תמונה: יחצ .


עם זאת, הרב שמואל אליהו אמר כי לפי תפיסתו אין סיבה להחזיק טלוויזיה בבית ומי שעושה כך הינו מזוכיסט ולכן גם אם סדרת הטלוויזיה סרוגים הייתה "חיובית" מבחינתו אין ראוי לצפות בה. "אני באופן כללי לא מחזיק בבית שלי טלוויזיה", אמר בנחרצות הרב אליהו לאתר סרוגים, "זה מכשיר שבאופן שכל הזמן משפריץ שמאלנות ואנטי דתיות ואנטי מתנחלים ואנטי אמונה. אני לא רואה שום סיבה להיות מזוכיסט להחזיק בבית טלוויזיה שתקלקל אותי תשרוף את זמני ותשרוף את הזמן של הילדים שלי. אז גם אם סרוגים הייתה תוכנית הכי חיובית אני לא רואה סיבה שבגללה יש להחזיק טלוויזיה."

אך למרות דעותיהם של הרבנים, הסדרה נחשבת לסדרה מאוד פופלארית בקרב המגזר הדתי לאומי. דמויותיהן של שחקני סדרת סרוגים ידועות ואהודות, וראייה לכך אפשר לראות את עמודי הפייסבוק שהקימו לשחקני הסדרה ואליהם הצטרפו מאות אוהדים ומעריצים.

סרוגים הצליחה לתקוע יתד בתוך הציבור הדתי לאומי וזה ככל הנראה בזכות המקוריות של הסדרה שהציבה אנשים דתיים לאומיים בקדמת המסך. מדובר בשינוי מרענן ומקורי שעד עכשיו לא היה קיים במדיום הטלוויזיוני. עד להשקת התוכנית, מי שחיפש חובשי כיפה סרוגה על מסך הטלוויזיה בכל הערוצים יכול היה לחסוך לעצמו את הזמן ולוותר על השיטוט. תוכניות שעסקו בציבור הסרוגים, או הביאו אנשים חובשי כיפה למרקע, היו שייכות לז'אנר תוכניות הפולקלור של סופי השבוע ומוצאי שבת.

דתיים לאומיים בדרך כלל מתראיינים על יחסי הגומלין שיש בין הציונות הדתית למדינה בנושאים של התנחלויות דת ומדינה וכיוצא בזה, אבל ליצור תוכנית שתעסוק אך ורק בעולמם הפנימי של ה"סרוגים" - זה עוד לא היה על מסך הטלוויזיה.

מכאן גם סוד הצלחתה של הסדרה – ליצור במה מרתקת ומעניינת, למרות איסורי הרבנים, לציבור הדתי לאומי.