דף הבית
נושאים כלליים

עסק משפחתי

עסק משפחתי – יתרונות, חסרונות ולמה כדאי לשים לב

עסק משפחתי הוא עסק בו עובדים בני משפחה. כמו בכל עסק, גם כשהוא משפחתי, ישנן משימות רבות, אתגרים וצורך לענות על דרישות רבות בו זמנית. כשהעסק מתחלק בין בני משפחה מבחינת בעלות או עובדים, מצטרפים גם אתגרי רגשות, מה שיכול להביא יתרונות רבים לעסק אך גם חסרונות. החשוב ביותר הוא לדעת כיצד להפוך את המשפחה ליתרון ולהרים אותו גבוה.


יתרונות של העסק המשפחתי

היתרון של עסק משפחתי נעוץ באנשים. קרובי משפחה שמכירים זה את זה ויחסיהם טובים יכולים לבנות יחד עסק מתוך חזון משותף ולפעול במרץ להצלחה. המשפחה כולה פועלת בעסק מתוך אינטרס שהוא יצליח והצלחה של אחד היא הצלחה של כולם וכאן יש לו יתרון על עסק שמעסיק עובדים בתחומים שונים.


חסרונותיו של העסק המשפחתי

החסרונות הגדולים ביותר של עסקים שהם בתוך המשפחה הם הרגשות. כאשר העסק משפיע על היחידים ועל היחסים בתוך המשפחה או להפך, כשאירועים במשפחה משפיעים על ההצלחה של העסק התוצאה עלולה להיות פגיעה בפרנסה של כולם.
כיצד להפוך עסק משפחתי לטוב יותר

עסק משפחתי יכול להיות הזדמנות נפלאה לשדרוג החיים אם רק יודעים לעשות זאת. כדי ליהנות כל המשפחה יחד חשוב מאד להגדיר מראש כמה כללים ובהם:

·         חשוב להגדיר את התפקיד של כל אחד מבני המשפחה בעסק.

·         חשוב להבהיר מי אחראי לתת פתרון במקרה של אי הסכמה (לעתים מומלץ לבחור בגורם שלישי כמו יועץ שאפשר יהיה לפנות אליו).

·         חשוב מאד לעשות חוזה עבודה מסודר ומתוך כוונה שלא לגרום לאף אחד להרגיש שהוא נותן יותר מהאחר.

·         חשוב לקבוע את חלוקת הכספים מראש, להחליט אם מפרישים משכורת או אם מפרישים אחוזים וכמה מהרווחים יופרשו.