דף הבית
נושאים כלליים

פסיכולוגית קלינית

כל מה שצריך לדעת על בחירת פסיכולוגית קלינית:


פסיכולוגיה קלינית עוסקת בפתרון וניתוח של בעיות נפשיות. מדובר על ענף בתחום הפסיכולוגיה אשר כולל מחקר ויישום של פסיכולוגיה למטרת סיוע במצבים של חוסר תפקוד פסיכולוגי או מצוקה קשה. הפסיכולוג הקליני עוסק רבות בהערכה ובטיפול פסיכולוגי ובנוסף הוא עוסק גם בייעוץ, בהוראה, בפיתוח פרויקטים, במחקר ובעדות משפטית בתחום.

בישראל, פסיכולוגית קלינית תהיה בעלת תואר מוסמך בלימודי פסיכולוגיה קלינית עם התמחות של שנתיים עד ארבע שנים במוסד מוכר על ידי משרד הבריאות. כמו כן, עליה לעבור מבחני מומחיות כדי לקבל את התעודה. בין אם מדברים על פסיכולוגית תל אביב או בכל מקום אחר - הדרישות הן זהות.

אנשים חווים קשיים רבים לאורך חייהם, הם מתמודדים עם מחלות, עם פרידות, עם בעיות נישואין ועם הילדים, הערכה עצמית נמוכה וכן האלה. בפסיכולוגיה הקלינית אפשרויות רבות לסייע לאנשים אשר חווים מצוקה מכל הסוגים.

מה ההבדל בין פסיכולוגית קלינית לפסיכיאטרית?

אנשים נוטים לבלבל בין עבודתה של פסיכולוגית קלינית ובין עבודתה של הפסיכיאטרית. אמנם לשתיהן מטרה משותפת של הקלת מצוקות, פסיכולוגית קלינית היא פסיכולוגית והפסיכיאטרית היא רופאה מוסמכת אשר מוסמכת לתת מרשם לתרופות. לכן, אנו רואים פעמים רבות כי מטופלי הפסיכיאטרים מקבלים טיפול של תרופות.

כדי לתת למטופלים טיפולים מורכבים ומותאמים פעמים רבות ניתן לראות שיתוף פעולה בין פסיכולוגים קליניים ובין פסיכיאטרים, עם עובדים סוציאליים ועם מרפאים בעיסוק.

כיצד יש לבחור פסיכולוגית קלינית?

פסיכולוגית קלינית תהיה בדרך כלל מומחית בתחום אחד או כמה מן התחומים הבאים : טיפול התנהגותי וקוגניטיבי, טיפול משפחתי, טיפול מערכתי, טיפול הומניסטי או טיפול פסיכו דינאמי. טרם בחירת הפסיכולוגית הקלינית יש להתעניין באיזה שיטת טיפול היא משתמשת לבחון אותה לעומק כדי לבדוק את התאמתכם. ישנן שיטות ממוקדות ומהירות יותר, ישנן שיטות אשר דורשות טיפול ארוך במיוחד וכן הלאה.

מומלץ לבדוק מהו הכיסוי אותו נותנות קופות החולים דרך ביטוחי הבריאות, פעמים רבות ניתן לקבל כיסוי לחלק מסכום הטיפול ולמספר מוגבל של טיפולים, רצוי לברר זאת משום שמדובר בחיסכון כספי של מאות שקלים לפעמים.

בקשו המלצות ממכרים או חברים על פסיכולוגית קלינית, אם אתם מעדיפים לשמור את העניין לעצמכם תוכלו לברר על תחום זה דרך הפורומים השונים בתחום באינטרנט. ניתן לשאול את רופא המשפחה על פסיכולוגים מומלצים בתחום גם כן.

נסו לברר האם יש לפסיכולוג בו אתם מעוניינים יש ניסיון בתחום בו אתם זקוקים לטיפול, למשל : ישנם אנשי מקצוע מומחים בביצוע אבחונים פסיכולוגיים בתחום טראומה, נישואין, התמכרויות, הפרעות אכילה, חרדות וכדומה.