דף הבית
נושאים כלליים

פתרון חלומות

פתרון חלומות | מאת אליצור חיים

מאז ומעולם נעזרו בני האדם בשיטות שונות של פתרון חלומות כדי להציץ אל מעמקי תת מודע האפלים. תרבויות אכד ושומר היו ככל הנראה הראשונות שגילו את נפלאות החלימה כאשר הם האמינו שיש אל מיוחד שתפקידו להעביר מסרים ונבואות באמצעות החלומות של בני האדם. אמונה זו המשיכה באשור ובבל.

גם בתנ"ך ישנם אזכורים רבים לחלומות, בהם לצד נבואה לעתיד ישנה גם המלצה לבחירת דרך זו או אחרת, תוך שהאל מכוון את האדם החולם במעשיו. השנים עברו והאנושות לא הזניחה את תחום החלימה אלא פיתחה אותו לרמה מדעית. היום, לאחר שנעשו מחקרים רבים המדענים הגיעו למסקנה שהחלימה היא למעשה חשיבה באמצעות תמונות ודימויים המבטאים את תחושותינו, וביכולתה לסייע להגיע לתת המודע של האדם.

פתרון חלומות


פתרון חלומות – מהו חלום

חלום זוהי חוויה סובייקטיבית המציגה בפני החולם מראות ותחושות דמיוניות, המאופיינת לרוב בחוסר מודעות לכך שמדובר בחלום, בחוסר שליטה במתרחש בו ובהיעדרה של המערכת השיפוטית והביקורתית של החולם. זוהי תופעה כלל אנושית הנפוצה גם אצל חיות, החוצה תרבויות וזמנים. המדענים טוענים כי רק רבע משעות השינה שלנו מוקדשות לחלימה וישנם סוגים שונים של חלומות, אותם ניתן לפרש באמצעות הכלים הפסיכולוגיים והידע בתחום החלימה. את זה ניתן לעשות במסגרת טיפול פסיכולוגי או באמצעות פתרון חלומות ע"י מפרשי חלומות מומחים.


מסרים בחלומות

החלום הוא אחת הדרכים הנפלאות והטבעיות של האדם לקבל מסרים מהיקום. המסרים הללו מאפשרים ללמוד את התנהגותנו, להבין את המתרחש סביבנו ואפילו לקבל הכוונה לגבי בחירה זו או אחרת. לא פעם, שומעים על מקרים בהם אנשים קיבלו מסרים מבני משפחה מתים, קיבלו מהם הכוונה ועידוד. לעיתים אף מדובר במקרים בהם המסרים של המתים הצילו את חיי החולמים. ישנם אנשים המסוגלים באופן טבעי להבין ולפרש את המסרים האישיים שלהם ואת המסרים של אנשים אחרים, אם כי כל אחד מאיתנו יכול ללמוד את הטכניקה לפירוש חלומות.


פענוח חלומות עם סמלים

תחום של פענוח חלומות מתבסס על סמלים שונים אותם תת המודע שלנו "מתרגם" לחוויות והתנהגויות. הסמלים הם בדרך כלל אינדיבידואליים לכל אחד ואחת, אומנם ישנם סמלים אוניברסאליים המשותפים לכולם. כך למשל, כוס תה חמה עם לואיזה יכולה לסמל למישהו משפחתיות ולמישהו אחר חולי. לעומת זאת, שיניים שנפלו בחלום נחשבות לסמל אוניברסאלי של איבוד כוח. למה? כי אצל כולנו אדם ללא שיניים מתקשר לאדם חלש ולאיבוד שליטה וכוח.