דף הבית
נושאים כלליים

תאי גזע

מאת: רונית להב

מה זה תאי גזע?

כאשר אנו מדברים על תאי גזע, אנו מתכוונים לתאים שנמצאים בגוף של יצורים רב תאיים, כאשר ההבדל בינם ובין תאים אחרים בגוף הוא בכך שהם עדיין לא התמיינו לסוגי הרקמה השונים. בגופינו יש רקמות שונות שנמצאות בכל חלק בגוף ובכל איבר, בין אם זה הכבד, הלב, נוזלים כאלה ואחרים ועוד.

לאחר הלידה מרבית התאים שנמצאים בגופינו כבר מחולקים ונמצאים המצב מתפקד, אך ישנם עדיין את תאי הגזע, שנמצאים בדם הטבורי שלנו, ונמצאים במצב הראשוני שלהם, טרום ההתמיינות. היתרון הגדול של תאי גזע הוא היכולת שלהם לטפל ולרפא בעיות עתידיות, הדורשות מבחינתנו השתלה של תאים חדשים, במקום תאים ישנים יותר וחולים.


תפקידם של תאי גזע

לא אחת אנו שומעים על אנשים שחולים במחלות קשות, ולשם תהליך הריפוי שלהם הם צריכים תרומה של תאי גזע. הכוונה היא להשתיל את התאים הראשוניים הללו בחוליה שצריך זאת, על מנת שתאי הגזע שהושתלו יוכלו להפוך להיות שמישים למען הבעיה שלשמה הם נדרשים לפעול, ובעצם להתחיל להתחדש ולהתחלק, להתרבות ולהתפצל, ולהחזיר את האיבר החולה לתפקוד מלא.

פעמים רבות מפורסמות הדרישות והבקשות לתרומה של תאי הגזע הללו, ומשום שלכל אחד מאיתנו יש את הקוד הגנטי שלו ואת המורכבות הביולוגית המסוימת שלו, לא כל תא גזע יכול להתאים לכל אחד.


תאי גזע ממקור אנושי

המקור האנושי הטוב ביותר של תאי גזע הוא חבל הטבור או השליה. עם לפני מספר שנים עוד היו נוהגים לזרוק את השליה וחבל הטבור מיד לאחר הלידה, אך ההתפתחות הרפואית המודרנית גילתה שבאיברים הללו יש דם טבורי באיכות הגבוהה ביותר.

עם הזמן עוד ועוד הורים מבקשים לשמור את הדם הטבורי של התינוק שזה עתה נולד, על מנת שניתן יהיה להשתמש בתאי הגזע הראשוניים שיש בדם הטבורי לשימוש עתידי, במידה ויהיה בכך צורך. יש לומר כי ההתאמה של תאי הגזע לתינוק שמחבל הטבור שלו נלקח הדם הטבורי היא 100%, לעומת בני המשפחה מן הקרבה הראשונה, שההתאמה היא כ- 75%.


המודעות חשובה מאוד

מעבר לכל, חשוב מאוד להיות מודעים. הרפואה המודרנית מקדמת מאוד תרומת תאי גזע, ומנסה בצורה מלאכותית לייצר את תאי הגזע הטובים ביותר. למרות הכל, עדיין כדאי לשמור את הדם הטבורי, ויש לבדוק את ההליכים הרפואיים והבירוקראטיים של שמירת הדם הטבורי בבנק דם טבורי מיוחד, שנועד לצרכים הללו בדיוק.